Založ si blog

Diéta pre diabetikov

Poznáme tri typy diabetu:

  • diabetes prvého typu, čo je autoimunitné ochorenie, pri ktorom pankreas produkuje veľmi málo inzulínu alebo dokonca inzulín žiadny,
  • diabetes druhého typu je do značnej miery spôsobovaný životným štýlom a vyskytuje sa prevažne u dospelých s pribúdajúcim vekom,
  • tehotenský diabetes sa u žien vyskytuje v období tehotenstva a po pôrode zvyčajne zmizne.
Kura na hríboch M.Diet

Kura na hríboch je vynikajúce hotové jedlo vhodné pre bielkovinovú diétu M.Diet

To naznačuje, že diabetu druhého typu môžeme ako predchádzať, tak ho aj zvrátiť. Stravovanie je samozrejme absolútnym základom účinnej  prevencie diabetu typu 2. A dokonca  viac než napríklad cvičenie. To ale  neznamená, že by sme sa mali až príliš v našej strave obmedzovať. Ako to už s obmedzeniami v skutočnosti býva, keď je ich priveľa, úplne prirodzene vedú k ich výraznému porušovaniu. A hoci len k občasnému, často jedno veľké porušenie vedie k tomu, že si človek povie, keď už som porušil dnes raz, tak môžem aj druhý krát, veď od zajtra budem zasa svoj režim dodržiavať, avšak opak je pravdou a ľudia znova rýchlo spadnú do zlého stravovania a ohrozia svoj celkový zdravotný stav ako aj svoje hmotnostné ciele.

Štúdie ukázali, že strava s vysokým obsahom tuku má negatívny vplyv na produkciu inzulínu v tele a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku diabetu druhého typu. Takže zníženie príjmu tukov je prvým krokom. Okrem toho, posledné štúdie preukázali, že ak diabetici jedia zeleninu a bielkoviny ako prvé a sacharidy až následne, má to za následok výrazné zníženie hladiny glukózy v krvi. A hoci je v tomto smere potrebné urobiť ešte kus výskumnej práce, jasne sa nám črtá systém a spôsob, v akom poradí by sa mali  potraviny konzumovať a poukazuje to zároveň aj na rôzne chemické procesy v tele, ktoré sú správnou postupnosťou konzumovania potravín ovplyvňované. Toto všetko sú informácie, ktoré nám nakoniec môžu výrazne napomôcť v chápaní diabetu druhého typu a taktiež nám napomôcť v boji proti nemu.

Keď sme už spomenuli bielkoviny, nedávna štúdia zistila, že ľudia, ktorí jedia stravu s vysokým obsahom červeného mäsa, alebo výraznejšie priemyselne spracovaného mäsa vo všeobecnosti, mali vyššie riziko vzniku diabetu druhého typu v porovnaní s tými, ktorí jedli červené alebo spracované mäso len zriedka, takže na kvalitných bielkovinách skutočne záleží. Treba taktiež spomenúť jednu dobrú správu hlavne pre diabetikov ktorí zároveň aj cvičia, že vedci zistili, že srvátkové bielkoviny, ktoré sú často užívané športovcami za účelom zlepšovania ich kondície, stimulujú produkciu jedného hormónu, ide o glukagónu podobný peptid 1 (GLP-1), a ten má za následok zvyšovanie produkcie inzulínu v tele.

Biologické hodnoty vybraných potravín

Biologické hodnoty vybraných potravín

Z hľadiska stravovania by potom mali ľudia trpiaci diabetom robiť nasledovné:

  • znížiť obsah tuku v ich strave,
  • držať sa vo všeobecnosti diét s nízkym obsahom tukov a sacharidov,
  • jesť najskôr zeleninu a bielkoviny a sacharidy až ako posledné,
  • konzumovať iba vysoko kvalitné bielkoviny a užívať srvátku ako prostriedok na posilnenie svojho bielkovinového príjmu.

U cukrovky druhého typu teda existuje predpoklad, že strava s vysokým obsahom bielkovín môže postup cukrovky zastaviť a v kombinácii s cvičením sa človek môže dokonca aj úplne vyliečiť.

Výživa pre diabetikov

Jedným z problémov s diabetom u všetkých jeho typov je to, že poškodzuje nervové zakončenia v tele čo vedie k zníženej spätnej väzbe, spomaleniu reakcií a k zhoršenej kontrole nad našim telom. Lekársky termín pre tieto sprievodné javy je periférna neuropatia a tá môže vážne ovplyvniť kvalitu života chorých na cukrovku. Dobrú správu ale prinášajú mnohé štúdie, ktoré dokazujú, že poškodenie nervov môže byť úplne zvrátené za predpokladu, že pacient rozšíri svoju výživa o: Kyselinu alfa-lipoovú (ktorá chráni nervové bunky pred ďalším poškodením a pomáha pri oprave už poškodených nervových buniek), L-arginín, (ten zlepšuje krvný obeh), Omega-3 mastné kyseliny a Omega-6 kyseliny (ktoré tiež môžu pomôcť pri opravách nervov) a vitamíny skupiny B (existujú dôkazy, že užívanie vyváženého B komplexu napomáha organizmu pri periférnej neuropatii). Užívať pravidelne nejaký extra panenský olivový olej v strave môže napomôcť opraviť veľa už poškodených nervov a môže tiež priamo napomôcť bojovať proti diabetu typu dva.

Záver

Diabetes druhého typu nemusí byť trvalý stav, ale musíme sa o to aktívne snažiť kontrolovaním nášho životného štýlu. Musíme robiť správne rozhodnutia, pokiaľ chceme byť fit. Ak máme nadváhu, mali by sme zhodiť, ak sa stravujeme, mali by sme jesť potraviny, ktoré pomáhajú nášmu telu zostať zdravšie a nie naopak. Kvalita proteínu ktorý konzumujeme je tiež nesmierne dôležitá a to najmä pokiaľ ide o prevenciu cukrovky druhého typu alebo zníženia jej dopadov na náš organizmus, ak ju už teda máme. Telo je komplexná chemická továreň. Keď v nej veci nefungujú tak ako majú, ešte stále môžeme pracovať na zlepšení šancí na to, aby fungovala lepšie a aby v nej fungovala chemická vyváženosť, ktorá je tak potrebná a to prostredníctvom našich vlastných rozhodnutí a činov.

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom – nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH.

Horná ulica 61/A, Banská Bystrica, 974 01
mail: info@mdiet.sk

tel. č.: 0902 374 700

Zelenina s nízkym obsahom sacharidov vhodná pre bielkovinovú diétu

04.04.2017

[caption id="attachment_19" align="alignright" width="150"] Účinná bielkovinová diéta !![/caption] Zelenina tvorí veľmi dôležitú súčasť zdravej diéty, ale niekedy sa nevieme rozhodnúť, viac »

Sweetlift Cook – prírodné sladidlo

28.03.2017

Prírodné sladidlo na varenie a pečenie Sweetlift Cook je kulinárske sladidlo, ktoré je získané z rastlinných zdrojov a je ideálne na varenie a pečenie. Obsahuje 5 sladidiel získaných z rozličných viac »

Zakladné rady na chudnutie pre deti s nadváhou

26.03.2017

U detí sa obezita za posledných 30 rokov viac ako zdvojnásobila a u adolescentov strojnásobila. Najúčinnejším prístupom k riešeniu nadváhy u detí sú zmeny životného štýlu ktoré zahŕňajú viac »

trump

Za Trumpa odobrali migrantom o tisíce detí viac, než sa uvádzalo

17.01.2019 23:14

Presný počet odobratých detí nie je známy.

labute, jazero, kŕmenie

Štvrtok bol zatiaľ najteplejší januárový deň, má však prísť ochladenie

17.01.2019 21:26

Podľa predpovedí meteorológov bol však na dohľadné obdobie posledným teplým dňom.

miroslav lajčák, ukrajina

Lajčák: OBSE má páky na riešenie konfliktu na Ukrajine

17.01.2019 21:07

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák začal pracovnú cestu na Ukrajine návštevou centrály pozorovateľskej misie v Kyjeve.

princ Philip

Princ Philip vyviazol z autonehody nezranený

17.01.2019 20:11

K nehode došlo neďaleko sídla Sandringham.

Richard Kozár

Špecialista na bielkovinové ketogénne diéty

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 43129x
Priemerná čítanosť článkov: 2270x

Autor blogu