Založ si blog

Jarná očista

Príroda sa postupne prebúdza a mali by sme sa prebudiť aj my. V záhradách sme začali s jarnými prácami, no je potrebné povenovať sa aj vlastnému telu. Po zime je vhodná jarná očista nielen v záhrade ale aj v našom organizme. Túto môžeme absolvovať vo viacerých variantoch. Môj návrh je kombinácia nasledujúcich bodov:

  • využitie bielkovinových jedál ako náhradu normálnej stravy,
  • smoothies zo zelených listových šalátov,
  • pitie bylinných čajov,
  • pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu,
  • využitie podporných procedúr.

1) Využitie proteínových nízkokalorických jedál ako náhrada normálnej stravy

Účinná bielkovinová ketogénna diéta - mdiet.sk

Účinná bielkovinová ketogénna diéta – mdiet.sk

Použitie vysokoproteínových jedál (www.mdiet.sk) v rámci očistnej kúry má obrovský význam. Napríklad program Medical Diet je zameraný v prvom rade na redukciu nadváhy bežných pacientov. Avšak jeho podstata vychádza práve z pozorovania fyziológie pôstu. Rôzne druhý pôstu sa využívajú na rôzne účely už 1000 rokov a ich účinky využívali aj Aristoteles a Platón. Najčastejšie sa používali rôzne druhy pôstu o vode, keď sa počas pôstu pila len čistá voda a neprijímala sa vôbec žiadna tuhá potrava. Takéto posty prebiehali v dĺžke od niekoľko dní až do niekoľko týždňov. Keďže telo počas pôstu nedostávalo žiadnu tuhú potravu iba vodu, na svoje fungovanie využíva zdroje vlastného tela. V prvom rade sa vyčerpali zásoby glykogénu zo svalov a pečeni a telo sa dostalo, rovnako ako v programe m.diet do stavu ketózy. V tomto stave sa zdrojom energie pre fungovanie organizmu stávajú ketolátky, ktoré vznikajú štiepením zásobného tuku ale aj bielkoviny kostrovej svaloviny. Takýmto  postupom dochádza k postupnému odbúravaniu zásobných tukov ale aj kostrovej svaloviny. Úbytok kostrovej svaloviny však nie je žiaduci, lebo strácame aktívnu hodnotu, ktorá má pre telo človeka veľký význam. Preto, aby sme mohli využiť fyziológiu pôstu a jeho prínosy a zároveň eliminovali procesy odbúravania aktívnej svalovej hmoty, využívame k tomuto vysoko-bielkovinové jedlá, kde podiel proteínov je viac ako 50%.
Tieto jedlá sú zložené z vysokokvalitných proteínov mlieka, vajec, sóje a zabezpečujú pri minimálnych tráviacich nárokoch všetky plnohodnotné živiny potrebné pre organizmus. V rámci očistnej pôstnej kúry doporučujeme kombinovať jedlá m.diet so zelenými “snoothies”  vyrobených z listovej zeleniny.

2) Smoothies zo zelených listových šalátov

Využitie zelených “smoothies” vo výžive človeka je známe niekoľko rokov. Veľkou propagátorkou používania zelených smoothies vo výžive človeka je Viktória Boutenko. Prednosťou zelených smoothies z listovej zeleniny je ich obsah vitamínov, enzýmov, fitonutrientov ako aj vlákniny, ktorá má pri očisťovaní tráviaceho traktu zásadný význam. Rozdiel medzi používaním listových šalátov servírovaných ako šalát a zelenými smoothies je v ich mechanickom rozrušení celulózových obalov jednotlivých časti listov, čím dochádza k vyššiemu využitiu obsiahnutých mikronutrientov, ktoré sa v listoch nachádzajú. Takto rozmixované listy s vodou sa môžu piť samé alebo ich môžeme dochutiť ľubovoľnými druhmi ovocia. Prednosťou takto pripravených smoothies je ich čerstvosť, maximálny obsah vitamínov a enzýmov pripravených na využitie v organizme. Nezanedbateľná je aj ich tekutá konzistencia a chuť.

3) Pitie bylinných čajov

Pitie bylinných čajov je súčasťou každého pôstneho postupu. Podľa druhu použitých bylín tak čaje nielen prečisťujú, ale podporujú aj vylučovanie a vyplavovanie škodlivín z organizmu. V priebehu trvania očistnej kúry doporučujeme užívať denne 2l rôznych druhov bylinných čajov.

4) Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu

excercise-vs-training-image-1Prichádzajúcu jar už cítíme aj vo vzduchu. Preto zaradenie pohybovej aktivity primeranej veku, pohlaviu a možnosťami jednotlivca je pri každej detoxikačnej kúre veľmi dôležité. Mnohé látky sa z tela vylučujú práve dýchaním a pri akejkoľvek pohybovej aktivite na čerstvom vzduchu sa nám dýchanie prehĺbi a zrýchli sa jeho frekvencia. Tým pádom dochádza k rýchlejšej eliminácii všetkých produktov detoxikácie, ktoré sa touto cestou odbúravajú.

5) Využitie fyzikálnych podporných procedúr

Každá detoxikácia vychádza z princípu vylúčenia nahromadených škodlivín z ľudského tela. Preto je vhodné primerané využitie podporných fyzikálnych procedúr na zlepšenie vylučovania toxínov, ktoré sa v tele nachádzajú. Za najefektívnejšie považujem zaradenie saunovania počas detoxikačného procesu jeden až dvakrát za týždeň.

Sauna 
Saunovanie je veľmi efektívna procedúra, ktorá významne podporuje vylučovanie toxínov z tela cez kožu, ktorá je najväčším vylučovacím orgánom ľudského tela. Je však potrebné vedieť, že pred aj počas saunovania sa musíme dostatočne napiť povolených tekutín, najlepšie čistej vody.

Horúca vaňa
Tí, ktorí neradi chodia do sauny z akýchkoľvek dôvodov môžu využiť horúcu vaňu na podporu eliminácie toxínov z tela. Horúca vaňa zvýši prekrvenie kože, zrýchli tepovú frekvenciu a podporí vylučovanie toxínov z tela.

Na záver by som vám predstavil jeden vzorový deň trvania takejto kúry:

Deň zahájime tým, že sa napijeme 0,5l vlažnej vody so šťavou z jednej polovice citróna. Potom si pripravíme 3 proteínové jedlá z programu m.diet, ktoré budeme jesť počas celého dňa v rovnakých časových intervaloch. Následne si pripravíme 0,5l zelených smoothies z listovej zeleniny s pridaním celého citrónu a jedného celého pomaranča. To si rozdelíme na dve dávky, ktoré vypijeme ráno pred odchodom do práce a druhu hneď po návrate z práce. Držíme v chladničke. Ďalej si pripravíme 2l žihľavového alebo iného bylinného čaju, ktorý popíjame počas celého dňa. Každý deň sa snažíme zaradiť pohyb na čerstvom vzduchu či už je to chôdza, beh, cyklistika, pretože všetko je v tomto prípade dobré. Saunu doporučujeme dvakrát počas desaťdňovej kúry. Studenú a teplú sprchu doporučujeme každý deň a podľa možnosti nielen počas trvania kúry.

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom – nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH.,
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Sweetlift Cook – prírodné sladidlo

28.03.2017

Prírodné sladidlo na varenie a pečenie Sweetlift Cook je kulinárske sladidlo, ktoré je získané z rastlinných zdrojov a je ideálne na varenie a pečenie. Obsahuje 5 sladidiel získaných z rozličných viac »

Zakladné rady na chudnutie pre deti s nadváhou

26.03.2017

U detí sa obezita za posledných 30 rokov viac ako zdvojnásobila a u adolescentov strojnásobila. Najúčinnejším prístupom k riešeniu nadváhy u detí sú zmeny životného štýlu ktoré zahŕňajú viac »

Príjem bielkovín sa musí zmeniť

19.03.2017

Najnovšie výskumné techniky pomáhajú odhaliť najlepšie spôsoby, ako konzumovať bielkoviny a na ich základe optimalizovať výsledky v oblasti zdravej výživy a pri redukcii hmotnosti. Výskum viac »

parkovanie, parkovisko, auto, bratislava

Komunikácia o zavedení parkovania v Bratislave nefunguje, tvrdia poslanci

28.03.2017 23:13

Bratislavskí poslanci prerokujú návrh dodatku Štatútu hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorý súvisí s parkovacou politikou.

putin, ruhani

Putin a Rúhání vyjadrili z Kremľa podporu Damasku

28.03.2017 21:35

Rusko a Irán preferujú riešenie sýrskej krízy politickými a diplomatickými prostriedkami a podporujú úsilie Damasku v boji proti terorizmu.

Biely dom, Washington, Obama

Pri Bielom dome zadržali podozrivého muža s balíkom

28.03.2017 21:25

Pri Bielom dome zadržali muža, ktorý niesol balík a mal podozrivé vyjadrenia.

Neil Gorsuch, trump

Trump podpísal dekrét, ktorým končia ekologické regulácie

28.03.2017 21:04

Prezident USA Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým zrušil či obmedzil reguláciu na ochranu životného prostredia.

Richard Kozár

Špecialista na bielkovinové ketogénne diéty

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 8985x
Priemerná čítanosť článkov: 529x

Autor blogu