Založ si blog

Potrebujem schudnúť

Áno sú ľudia, ktorí naozaj začínajú redukciu hmotnosti aj stokrát. Udržanie váhy je pre mnohých naozaj veľmi závažným problémom. Príčin, pre ktoré je to takto je viacej. V prvom rade žijeme veľmi uponáhľaný a rýchly život. Máme nadbytok vysokokalorickej a ľahko dostupnej stravy. Agresívna reklama ovplyvňuje náš výber jedla mnohokrát nesprávnym smerom. V spleti informácií je ťažko sa zorientovať aj odborníkovi. Dnešní ľudia majú sklon skúšať stále niečo nové, či už je to pozitívne alebo mnohokrát aj negatívne. Dnes nie je problém zredukovať nadbytočnú váhu, ale problémom stále zostáva jej trvalé udržanie.

Je psychologicky najlepšie začať s chudnutím po Novom roku?

termogeneza-mdiet-2Jedno z troch najčastejších novoročných predsavzatí je, že konečne schudnem. Po novom roku sa pravidelne zapĺňajú posilňovne ľuďmi, ktorí chcú zredukovať a upraviť svoju váhu. Cvičenie je však len 20% potreby k naplneniu tohto cieľa. Zvyšných 80% je úprava stravy ako takej. Nový rok je symbolicky aj začiatkom niečoho nového, preto si ľudia pri tejto príležitosti dávajú každoročne aj nejaké predsavzatia, o ktorých naplnenie sa možno aj opakovane usilujú.

Z dlhoročných skúseností viem, že začínať väčšiu redukciu nad 10 kg nie je vhodné v decembri a ani pred letnými prázdninami. Ľudia sa v tomto čase pripravujú na oddych a dovolenky, ktoré by si mali užiť a oddýchnuť si a nie si vytvárať nový stres v podobe diéty. Preto ako najvhodnejšie termíny k začiatku nejakých zmien považujem nový rok a po ňom september- začiatok školského roku.

V čom robia ľudia najčastejšie chyby, resp., prečo musia začať aj tých stokrát?

Najčastejšou chybou, ktorej sa ľudia bežne dopúšťajú je, že sa po určitej dobe opäť vracajú k starým škodlivým stravovacím návykom. Potom znovu priberú už zredukovanú váhu a mnohokrát pridajú aj pár kilogramov naviac. Druhým problémom je pohyb. V rámci diéty učíme ľudí nielen zmene stravovacích návykov, ale snažíme sa im vštepiť aj nové pohybové návyky. Pohyb je hlavne pre udržanie váhy veľmi dôležitý. Tretím problémom je dnes všadeprítomný stres. Pod jeho vplyvom ľudia mnohokrát rezignujú a vracajú sa k starým pohodlným návykom. Psychika je pre udržanie váhy rozhodujúca. Máme takú skúsenosť, že hlavne po významných redukciách niekoľko desiatok kilogramov je potrebné na udržanie váhy pravidelne konzultovať so psychológom. Tých dôvodov, pre ktoré ľudia začínajú aj stokrát je samozrejme viac.

Je rozdiel keď chce jedna dáma schudnúť 5 až 10 kg, a druhá 10 až 20 kg?

V prípade, že za mnou príde dáma, ktorá chce schudnúť 5-10 kg na dosiahnutie jej optimálnej váhy, tak sa väčšinou jedná len o kozmetickú redukciu nadbytočných kilogramov a vytvarovanie postavy. Väčšina dám s takouto nadváhou nemá ešte zdravotné komplikácie ako je vysoký krvný tlak, cukrovka II. typu, porucha metabolizmu tukov atď. V takomto prípade je vhodné hneď od začiatku redukciu váhy kombinovať s bielkovinovou ketogénnou diétou a primeranou pohybovou aktivitou. Takáto redukcia bude trvať približne 4-8 týždňov.

Ak príde za mnou dáma, ktorá potrebuje zhodiť od 10 do 20 kg, tak v takomto prípade sa už nejedná väčšinou len o kozmetickú redukciu, ale jedná sa o pacienta s diagnózou E-66-Obezita. K takejto klientke je potom treba pristupovať ako k pacientovi, odobrať anamnézu, vyšetriť tlak, niektoré krvné parametre a podľa toho stanoviť program redukcie. Najrýchlejším a najmenej bolestnejším spôsobom je dnes redukcia v medicínskom programe m.diet pomocou bielkovinovej ketogénnej diéty, ktorá sa aplikuje v 4. fázach v závislosti od potreby redukcie. Dĺžka takejto redukcie je od 2 do 4 mesiacov a mala by byť vedená buď skúseným nutričným terapeutom, najlepšie lekárom s potrebnou erudíciou.

Chudne sa ľahšie 20 ­ročnej ako 40 či 50 ­ročnej žene?

Mladá 20- ročná žena bude chudnúť ľahšie ako 40 či 50- ročná. Vplývajú na to najmä hormóny, ktorých hladiny sa postupom veku menia a redukcia vo vyššom veku prebieha o trochu ťažšie. Mladú 20- ročnú dámu môžeme aj napriek vyššiemu stupňu nadváhy alebo obezity podrobiť intenzívnejšej fyzickej aktivite, pretože väčšinou takáto dáma ešte nemá zdravotné komplikácie, ktoré postupne obezitu sprevádzajú. Takisto v dvadsiatke má žena rýchlejší metabolizmus a väčší podiel aktívnej svalovej hmoty, ktorý sa tiež vekom mení v jej neprospech.

Akú úlohu hrajú pri chudnutí ženské hormóny, napríklad v súvislosti s menštruačným krvácaním? Nebrzdí ono chudnutie?

Ženské hormóny majú na redukciu dosť značný vplyv. Obdobie menštruácie je časom, keď ženský organizmus zadržuje vodu, ktorej význam pri redukcii narastá. Mnohé ženy v tomto období mávajú aj iné súvisiace problémy ako sú bolesti hlavy, nechutenstvo a bolesti v oblasti brucha. Takže menštruácia je sprevádzaná ich celkovým diskomfortom. Preto nedoporučujem začínať redukciu v období menštruácie, pretože jej nástup je pomalší a pre klientky často demotivujúci. Najlepšie je začať až po skončení menštruácie.

Čo je pri zostavovaní plánu chudnutia pre ženy najdôležitejšie?

V prvom rade je to reálne stanovenie si konečného cieľa redukcie. Mnohé ženy spomínajú na svoju váhu, keď mali 18 alebo 20 a prichádzajú do ambulancie s tým, že chcú túto váhu znovu dosiahnuť. Pre ženu po 40-ke to považujem za nie práve dobrý nápad a s každou sa snažím stanoviť si naozaj reálne dosiahnuteľnú a aj dlhodobo udržateľnú cieľovú hmotnosť. Keď máme cieľ, vieme dnes zvoliť tiež cestu, ktorá nás k nemu dovedie. Začali sme v našom v medicínskom programe m.diet aj s novým projektom tzv. E-ambulancia, ktorú môžu anonymne využiť klienti, ktorí buď do ambulancie k lekárovi ísť nechcú alebo sú zvyknutí v dnešnej modernej dobe využívať možnosti komfortu a komunikácie s lekárom z pohodlia svojho domova. Na spôsob redukcie má značný vplyv počiatočná váha a zdravotné komplikácie. Potom je už potrebná vôľa pacientky vydržať v naplánovanom režime, v ktorom sú zahrnuté jednak zmenené výživové a diétne plány ako aj postupné zaradenie primeraných pohybových aktivít. Z dlhodobého hľadiska sa mi za rozhodujúce pri udržaní už zredukovanej váhy javí ako najpodstatnejšia psychologická podpora, pretože problémy s nadváhou sú často dôsledkom stresujúceho prostredia, v ktorom sa žena nachádza a toto si kompenzuje hlavne požívaním sladkostí akoby za odmenu.

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom - nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom – nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Autor:

MUDr. Richard Kozár MPH.,
MWM s.r.o., M.R.Štefánika 53, 960 01 Zvolen,
mail: info@mdiet.sk
web: www.mdiet.sk

Čím sladiť počas diéty?

14.02.2017

Väčšina ľudí, ktorí začnú s ketogénnym diétnym plánom (ketogénna diéta, paleo diéta, dukanova diéta), zistí, že sa u nich zo začiatku dostaví intenzívna túžba po sladkom, ktorá sa viac »

Keto diéta a Dukanova diéta

08.02.2017

Dukanova diéta nesie svoje meno po jej celosvetovom propagátorovi doktorovi Pierrovi Dukanovi. Nie všetci však vedia, že z medicínskeho hľadiska sa jedna o bielkovinovú ketogénnu diétu, ktorá viac »

Koľko energie využívame keď beháme?

31.01.2017

Jednou z najčastejších chýb ktoré robíme pri výpočte množstva kalórií spálených počas prechádzky, joggingu alebo behu je, že neberieme do úvahy počet spálených kalórií, ktoré by viac »

vlk

Monitoring potvrdil úbytok vlkov v Malej Fatre

20.02.2017 15:08

V pohorí Malá Fatra klesol počet vlkov, momentálne ich tam žije sedem až osem. Potvrdilo to januárové sčítanie veľkých šeliem.

bratislava, byty, rekoštrukcia, stavba, bytovka

Novú daň za rozvoj vyrubila časť obcí naplno

20.02.2017 15:00

Viaceré obce na Slovensku siahli po novej dani. Zákon o miestnom poplatku za rozvoj umožňuje obciam žiadať financie pri nových stavbách.

macháčková, beblavý

Minister podľa Beblavého koná pri VšZP netransparentne

20.02.2017 14:55

Zámer ministerstva dostať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu spod ozdravného plánu stabilizáciou vlastného imania vkladom kritizuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Transpetrol

Transpetrol chce vybudovať nové nádrže na ropu

20.02.2017 14:07

Slovensko bude mať nové skladovacie nádrže na ropu. V levickom okrese v obci Tupá plánuje Transpetrol vybudovať dve nové nádrže.

Richard Kozár

Špecialista na bielkovinové ketogénne diéty

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 6136x
Priemerná čítanosť článkov: 472x

Autor blogu